Sidebar

Sidebar

https://zemanhdf.pl/images/hdf/RealizacjeBiezace/20240328_133841_edited.jpg

Budownictwo to taka gałąź gospodarki, która należy do podstawowych wyznaczników rozwoju każdego państwa. Wykonanie nawet z pozoru niewielkich inwestycji może wymagać znaczących nakładów finansowych. Nic dziwnego – wszakże budowle to coś trwałego, co powinno zostać z nami na wiele, nawet setki lat. Stąd też wybór odpowiedniej metody konstruowania wszelkiej maści obiektów musi być szczególnie przemyślany. Tyczy się to zarówno samej koncepcji, jak i jej wprowadzenia w życie. W takim momencie warto zwrócić uwagę na tzw. generalne wykonawstwo. Czym jest, z czego się składa oraz w jaki sposób może przyczynić się ono do zakończenia budowy sukcesem?

Generalnie, czyli kompleksowo

Na początku należy zapoznać się z definicją wykonawstwa generalnego. Jest to rodzaj zarządzania budową, gdzie jeden podmiot całkowicie odpowiada za inwestycję. Innymi słowy – wykonawca generalny, którym jest firma budowlana to główny realizator wszelkich zadań związanych z tworzonym obiektem. Zarządza on wszystkimi aspektami projektu, wliczając w to planowanie, zarządzanie budżetem, organizację oraz zakup niezbędnych materiałów, a także koordynację zespołem budowlanym, kończąc na nadzorze nad całym procesem. Generalni wykonawcy muszą również dopilnować, aby wszystkie te etapy realizowane były zgodnie z obowiązującymi przepisami oraz normami. Dlatego też łatwo jest dostrzec, jaka odpowiedzialność na nich spoczywa.

Zadania generalnego wykonawcy

Dobrze zorganizowana praca to klucz do sukcesu. Stąd też generalnym wykonawstwem zajmują się firmy, które doskonale radzą sobie z wielozadaniowością oraz potrafią od A do Z przeprowadzić nawet bardzo złożone zlecenie. Jednakże warto sobie uzmysłowić, o jak wielu zadaniach jest mowa. Standardowa budowa (w tym przypadku np. budynku mieszkalnego) składa się zazwyczaj z:

  • planowania inwestycji i inwentaryzacji terenu budowy,
  • opracowania projektu,
  • uzyskania niezbędnych pozwoleń,
  • wykonania pomiarów,
  • oczyszczenia i przygotowania terenu,
  • rozpoczęcia faktycznej budowy – od fundamentów, przez konstrukcje nośne, stawianie ścian, po instalację sufitów, umieszczanie izolacji oraz zakładanie stolarki itd.,
  • montażu układów elektrycznych, wodno-kanalizacyjnych, grzewczych, wentylacyjnych i klimatyzacyjnych,
  • wykonania elementów wykończeniowych – wewnętrznych i zewnętrznych,
  • kontroli zakończonej inwestycji oraz jej odbioru.

Co istotne, ta lista jest wyłącznie wielkim skrótem prac, do których generalny wykonawca budowlany jest zobowiązany. Im bardziej nietypowa realizacja, tym lista zadań się oczywiście wydłuża bądź są one bardziej wymagające (np. budowa mostu bądź innych tego typu konstrukcji). Dlatego też taką formą zarządzania muszą się zajmować firmy posiadające w swoich szeregach doświadczonych specjalistów, którzy korzystają ze sprawdzonych metod wykonywania poszczególnych zadań.

Dlaczego warto?

Zlecenie inwestycji generalnemu wykonawcy posiada wiele zalet. Przede wszystkim unika się chaosu podczas realizacji budowy – głównie dlatego, ponieważ nie ma gwarancji, że poszczególni podwykonawcy będą ze sobą dobrze współpracować. Już inne podejście do zakładania różnego rodzaju instalacji czy stosowanie niewskazanych metod przez jedną ekipę może opóźnić pracę kolejnej. Tworzy to często pętlę zależności, przyczyniającą się nie tylko do opóźnienia terminu oddania budowy, lecz także do pojawienia się nieprzewidzianych kosztów. Zdecydowanie się na jednego, głównego wykonawcę to zmniejszenie ryzyka powstania takich problemów do minimum.

Praca od A do Z – główne etapy procesu budowlanego

Jak wyglądają poszczególne zadania, które generalny wykonawca musi wykonać? Warto to wiedzieć, aby – jako zleceniodawca – odpowiednio przygotować się do spotkania z firmą realizującą inwestycje w takiej formie. Poniżej przedstawiliśmy ogólny opis, jak krok po kroku wykonawca zajmuje się każdym zagadnieniem.

IMG-20240329-WA0008

Analiza i koncepcja

Na tym etapie należy przeprowadzić dokładną analizę potrzeb klienta. Uwzględnione zostają wtedy szczegółowe warunki projektu. Zwraca się wtedy uwagę na wymagania funkcjonalne, ale też estetyczne. Dzięki ustaleniu takich informacji można planowaną inwestycję dopasować nie tylko do uwag klienta, lecz także warunków otoczenia jej terenu czy możliwości technicznych oraz finansowych. Taka analiza pozwala ocenić dostępny potencjał danego pomysłu, dzięki czemu już na samym początku można ustalić szczegółowe informacje, pomagające w stworzeniu należytego projektu – w tym momencie powstają wstępne koncepcje inwestycji.

Projektowanie

Po zatwierdzeniu planu z pierwszych konsultacji można zająć się właściwym projektem. W tym czasie zespół architektów, projektantów oraz innych specjalistów zajmuje się stworzeniem koncepcji konstrukcji czy obiektu, spełniającej nie tylko wymagania ustalone w pierwszym etapie, lecz także normy techniczne, m.in. wytrzymałościowe. Ma to ogromne znaczenie dla powodzenia dalszych etapów inwestycji. W tym celu eksperci opracowują projekt przy pomocy zaawansowanego oprogramowania inżynierskiego. Warto wspomnieć, że w skład projektu wchodzą też dodatkowe rysunki techniczne opisujące wybrane elementy konstrukcyjne, a także specyfikacje materiałów, które docelowo mają zostać wykorzystane do budowy projektowanego obiektu.

Zakupy i negocjacje

Po zatwierdzeniu opracowanego projektu generalny wykonawca musi zająć się zakupem surowców oraz elementów budowlanych, a także podjąć się negocjacji z podwykonawcami i dostawcami. Ma to na celu ustalenie optymalnych warunków umów z nimi podpisanych, co realne przełoży się na wyznaczanie terminu zakończenia poszczególnych etapów budowy. W tym momencie wykonawca generalny stawia nie tylko na korzystne ceny usług i materiałów, ale głównie na ich jakość. Przede wszystkim dlatego, ponieważ to on jest ostatecznie odpowiedzialny za efekt inwestycji.

Budowa

W momencie, gdy wszystkie umowy są już podpisane, a materiały zakupione, można rozpocząć budowę. Oczywiście etap wdrażania w życie ustalonych wcześniej planów czasem generuje problemy – dlatego też zadaniem generalnego wykonawcy jest nadzór nad każdą realizacją.
Koordynując działanie ekip budowlanych, jest w stanie zakończyć poszczególne zadania w terminie. Dodatkowo pozwala to na dopilnowanie jakości prac oraz stosowanie zasad BHP czy przestrzeganie norm budowlanych przez podwykonawców.

Testowanie oraz odbiór budowy

Po zakończeniu wszystkich zaplanowanych zadań przychodzi czas na sprawdzenie kluczowych elementów stworzonej konstrukcji czy całego obiektu. Wykonawca generalny musi przeprowadzić różnego rodzaju testy i analizy, aby mieć pewność, że wszystko zostało wykonane poprawnie. Dotyczy to sprawdzenia różnego rodzaju systemów zainstalowanych w obiekcie, a także wytrzymałości całej konstrukcji na obciążenie – zależnie od charakteru zlecenia. Po pomyślnym przejściu takich testów można zaprosić klienta do ostatecznej weryfikacji zrealizowanych prac oraz przekazania budowy do odbioru. Jest to formalny punkt kończący inwestycję.

Generalne wykonawstwo – jak widać – to wymagająca i złożona forma zarządzania budową wszelkiego rodzaju konstrukcji. Jest to jednak dobre rozwiązanie, w szczególności w przypadku realizacji obiektów o charakterze strategicznym. To także lepsze rozwiązanie, gdy inwestorowi zależy na terminowym oddaniu budowy. Znacznie trudniej jest bowiem kontrolować zleceniodawcy wiele firm realizujących poszczególne zadania. Wykonawca generalny sam zarządza mniejszymi zespołami i jest doskonałym pośrednikiem między nimi a inwestorem. Stąd też wiele dużych projektów zostało zrealizowanych właśnie przy pomocy takiego rodzaju zarządzania.

Zeman HDF Sp. z o.o.
1992 © 2023